صفحه اصلی / بلاگ / معرفی دستگاه فرز CNC سی ان سی | دستگاه فرز CNC چیست؟

معرفی دستگاه فرز CNC سی ان سی | دستگاه فرز CNC چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا در مورد معرفی  دستگاه فرز CNC سی ان سی | دستگاه فرز CNC چیست؟  مطالبی را عنوان کنیم. امیدواریم مطالب موجود. در این مقاله مفید و مطلوب نظر شما کاربران عزیز وبسایت شرکت جهان ماشین قرار بگیرد .

فرز cnc سی ان سی. اساس عملکرد آن مبنا است. که قطعه کار بر روی میز دستگاه ثابت است. ابزار در ابزاار گیر. دستگاه و هم محور با آن چرخش پیدا می کند. با چرخش ابزار عمل براده برداری صورت می گیرد. با این دستگاه می توان عملیات گونیا کردن.  صفحه کردن و ساعت کردن انجام گیرد. فرز های سی ان سی دارای سه محور حرکتی است. که تفاوت آن با دستگاه تراش در یک محور عمودی اضافه می باشد. بر حسب نوع تولید برخی عملیات های. دیگر مانند شیار تراشی رزوه تراشی پله تراشی را می توان انجام داد. با توجه به متعلقاتی که همراه با این دستگاه ها است می توان عمل تقسیم بندی. قطعات کار را برای زدن یک تعداد شیار یا سوراخ به فواصل مشخص را ایجاد کرد.

نحوه حرکت محور ها در دستگاه فرز CNC

در دستگاه های تراش عادی دو محور x و z وجود دارد. عموما محور Z در تراش CNC بر روی ریل خود حمل کننده تارت و ابزار ها می باشد که با نزدیک شدن. به سه نظام سوار شده بر روی اسپیندل عمل براده برداری صورت می گیرد. اما محور Z در دستگاه های فرز CNC با حمل اسپیندل بر روی خود. و چرخش ابزار عمل براده برداری را صورت می دهد. در دستگاه های فرز CNC عمودی سه محور محور Z با تغییر ارتفاع خود در راستای حرکت عملیات های ماشینکاری را به ثمر برساند.

دستگاه فرز CNC سه محور عمودی برخلاف تصور خیلی از افراد محور Z آن ثابت است. یعنی حین عملیات های ماشین کاری مختلف کله گی ( اصطلاح صنعتکاران CNC .) محور Z بدون حرکت جانبی ( همانطور که اشاره شد محور Z فقط در راستای ارتفاع حرکت رفت و برگشتی دارد. ) باقی می ماند. در اصل این حرکت های محور X و Y هستند که که عملیات ساخت کانتور ها و مسیر های برش و براده برداری از قطعه را تکمیل می کنند.

حرکت های مرتبط محور ها

سازندگان ماشین های CNC مدل بالا. اهمیت زیادی به حرکت های مرتبط محور ها می دهند.( حرکت های مرتبط محور ها حرکت های همزمان دو محور مانند X و Y یا Z و X  و غیره. که منجر به تشکیل یک مسیر براده برداری مشخص می شود. ) در دستگاه های تراش دو محور X  و Z با حرکت همزمان خود می توانند. یک مسر براده برداری غیر خطی مانند منحنی تشکیل دهند. در دستگاه های فرز سی ان سی سه محور این کار را محور های X. و Y انجام می دهند. امروزه با گسترش علم و فناوری با تلفیق کیفیت الکترونیکی و مکانیکی حداقل خطا. را برای استفاده اپراتور ها و دارندگان دستگاه های سی ان سی به ارمغان آورده اند.

خصوصیات فرز CNC | دستگاه فرز CNC چیست؟

از خصوصیات فرز cnc سی ان سی می توان درجات آزادی بالا. و حرکت با آزادی عمل بیشتر نام برد. به این ترتیب که نسبت به تراش CNC. دستگاه فرز cnc قدرت مانور بیشتری بر روی قطعه کار خواهد داشت. دستگاه فرز سی ان سی قابلیت انجام عملیات. ماشینکاری پیچیده تری نسبت به تراش سی ان سی دارند. در ضمن ماشین های فرز cnc توانایی ماشین کاری بر روی انواع قالب ها را دارند. ماشین های فرز بر حسب قرارگیری ابزارشان به انواع مختلفی دسته بندی می گردد. ماشین های فرز افقی ماشین های فرز عمودی و ماشین های یونیورسال از جمله این نوع ماشین ها می باشند.

شاسی دستگاه فرز CNC سی ان سی

در شکل زیر شاسی و بدنه یک دستگاه فرز عمودی را مشاهده می کنید. اکثر ماشین های فرز سی ان سی عمودی شاسی مشابه این شکل دارند. این شاسی از سه بخش تشکیل شده است. یک بخش در بر گیرنده ریل ها. (همانگونه که در شکل مشاهده می کنید ریل های این شاسی لینییر می باشد. ) موتور محورهای Y و  پایه های ماشین شاسی و محل قرار گیری موتور ها می باشد. بخش دوم همانگونه که مشاهده می کنید با پیچ به بخش اول متصل شده است. این بخش حاوی موتور محور z و موتور اسپیندل نیز می باشد. بخش سوم هم در برگیرنده موتور محور X و ریل های آن است. همچنین میز دستگاه فرز بر روی این بخش سوار است

تحلیل حرکت فرز cnc سی ان سی

همانظور که از ساختار شاسی مشخص است. بر روی هر محور یک موتور سوار است. این موتور ها با حرکت دورانی خود. وظیفه جابه جایی محور های دستگاه را دارند. تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی در امتداد محور ها بر عهده بالسکرو. ( پیچ ساچمه ای در برخی منابع. ) و نات یا همان مهره بالسکرو می باشد. به این ترتیب این اجزاء پالس هایی که از درایو های کنترل ماشین به موتور محور می رسد تبدیل به حرکت خطی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.